Zielona oś 2.0 to akcja zmierzająca do aktywacji oryginalnej liniowej przestrzeni publicznej.

Chcieliśmy w to miejsce tchnąć życie, aby stała się przestrzenią publiczną z prawdziwego zdarzenia.
Chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że w centrum jest niewykorzystana a przemyślana, ogólnodostępna przestrzeń łącząca tereny północne miasta z południowymi.

Chcieliśmy ukazać jej walory, także w nawiązaniu do współpracy z niedawno kandydującymi o tytuł ESK Katowicami z przewodnim hasłem “miasta ogrodów”. więcej tu >> www.zielona-os.tychy.pl
W sobotę 24 września 2011 w czasie projektu Zielona Oś 2.0 odbyły się zawody na orientację. Zawodnicy startowali na specjalnie w tym celu przygotowanej  mapce; parku miejskiego.

ORIENTACJA SPORTOWA [zielony sport] to: BnO – Bieg na Orientację (ang. foot orienteering) >>> RJnO – Rowerowa Jazda na Orientację (ang. MTBO) >>> NBnO – Narciarski Bieg na Orientację (ang. ski-O) >>> Trail-O – Orientacja Precyzyjna (ang. trail-O)
Wszystkie te dyscypliny łączy jedno – nawigacja w terenie, która wiąże się z kilkoma nieodłącznymi elementami: Mapa – to dzięki niej możemy orientować się w terenie, wspomagając się kompasem. Na mapie zaznaczone są punkty kontrolne, które musimy potwierdzić w odpowiedniej kolejności w jak najkrótszym czasie.
Każdy start jest niepowtarzalny, gdyż trasy przed zawodami objęte są tajemnicą i projektuje się je na konkretny bieg. Dlatego zawsze możemy sprawdzić swoje umiejętności wyboru wariantu.

Sztuką jest odnalezienie równowagi pomiędzy szybkim biegiem, a poprawnym odczytywaniem mapy i nawigowaniem w terenie. Dlatego jest to sport dla ludzi myślących, a doping nie wchodzi w grę – nawet jeśli jesteś najszybszym biegaczem świata, nie poradzisz sobie z mapą biegnąc zbyt szybko.