Marek Moś – dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania.
Urodził się 3 grudnia 1956 roku w Piekarach Śląskich. Muzyczne wykształcenie zdobywał w Bytomiu i Katowicach, jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Był założycielem i wieloletnim prymariuszem Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, między innymi w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Dusseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi.SoA2010.25 Motion Trio, Aukso and Marek Moś

W 1998 roku założył Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Pod jego kierunkiem zespół osiągnął wysoki poziom artystyczny i jest obecnie zaliczany do europejskiej czołówki kameralnych orkiestr. Moś jest także dyrektorem artystyczym festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” (od 2000 roku) oraz pierwszym dyrygentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (od 2013 roku). Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała Nagrodę „Fryderyk” w 2011 roku za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album „Chopin” oraz w 2015 roku za płytę „Kilar/Moś/Aukso” zawierającą m.in. pierwsze fonograficzne nagranie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.

Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo ). Płyty, w nagraniu, których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk’ 95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. 

Marek Moś jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979) i Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988). Otrzymał także dwukrotnie nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (2005) oraz Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze (2014). W roku 2009 nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Tychy.

Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

źródło: Culture.pl, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *