Agata Tomiczek-Wołonciej urodziła się w 1965 r. w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom w pracowni litografii prof. Stanisława Gawrona (1989), aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. Tomasza Jury i prof. Romana Staraka. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla najlepszego studenta w 1988 roku.

Zajmuje się malarstwem, ilustracją prasową i rysunkiem satyrycznym (m.in. „Sport”, „Echo Tyskie”, „Raport Śląski”, obecnie „Relacje Interpretacje”). Jest pedagogiem w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach.

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą ( Niemcy, Austria, Japonia ). Uczestniczka licznych wystawach zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych, również pokonkursowych.

„Od kilku lat bodźcem wyzwalającym decyzję powstania obrazu jest silny impuls emocjonalny jako reakcja na zobaczony fragment rzeczywistości, zazwyczaj ma to miejsce podczas moich podróży realnych, ale i wirtualnych penetracji. Drugim równoległym twórczym momentem, powodem powstawania prac jest samoobserwacja i samokształcenie w zakresie osiągania homeostazy w dynamicznie zmieniającym się środowisku i wobec wydarzających się sytuacji w procesie życia.”

Na dotychczasowe wystawy indywidualne malarstwa składały się spójne tematycznie cykle: Podróże, Drzewo życia, Czas niewinności, Duety, Pory roku, Babelgalerie, Świadomość.

„Babelgalerie to cykl obrazów powstały jako wynik malarskiego dialogu z dwoma dziełami Piotra Bruegla starszego. Duża Wieża Babel w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i mała w Museum BojimansVan Beuningen w Rotterdamie zachwyciły mnie jeszcze podczas studiów. Myśl o podjęciu tematu wieży czekała przez wiele lat na dalsze bodźce. Obserwacja form architektonicznych potężnych centrów handlowych powstających licznie w ostatnim czasie , zwanych również galeriami oraz przemiana pejzażu miast dokonująca się na naszych oczach to drugi kierunek moich inspiracji. Wspomagając się wiedzą w zakresie rozwoju nowoczesnej architektury industrialnej stworzyłam obrazy w rodzaju fantazji architektonicznej. Człowiek, konsument występuje w nich w wielkości adekwatnej, niestety do skali założenia…”

„Obrazy z niezamkniętego cyklu Świadomość, powstają pod wpływem poszukiwań związanych z teorią mechaniki kwantowej, dzięki której odnalazłam odpowiedzi na kilka istotnych pytań.”

Debiutowała na łamach prasy w 1990 roku. Zajmuje się również ilustracją prasową i rysunkiem satyrycznym, Do 2006 roku publikowała ilustracje prasowe i rysunki satyryczne w następujących wydawnictwach: Sport, Sport Śląski, Echo Tyskie, Echo, Konzeption News, Raport Śląski. Bielski Informator Kulturalny. Obecnie rysowniczka bielskiego kwartalnika kulturalnego „Relacje Interpretacje” Naucza rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach.W 2009 ukończyła Drogę Krzyżową (kościół NSPJ w Rudzie Śląskiej-Bykowinie).

Prace artystki zostały wyróżnione podczas III Ogólnopolskiego Biennale Sztuki TRANSCENDENCJA w Katowicach w 1991 roku oraz WYSTAWY SZTUKI 2000 w Galerii Bielskiej BWA w 2000 roku. Były też nominowane do nagrody podczas Międzynarodowej Wystawy „SATYRYKON” Legnica w 2006 roku.

Obrazy i rysunki artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Galerii Satyrykonu oraz licznych galeriach prywatnych w kraju i za granicą. A malarska „Droga Krzyżowa” zdobi kościół w Rudzie Śląskiej – Bykowinie (2009).

Nagrody:
1987- „Image kohle” – nagroda równorzędna, Wiedeń-Katowice
1991- III Ogólnopolskie Biennale Sztuki Transcendencja – wyróżnienie, Katowice
2006- Międzynarodowa Wystawa Satyry – Satyrykon – nominacja, Legnica
Uczestniczyła w blisko 50 wystawach zbiorowych. Wybór z ostatnich lat:
2006 – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Satyrycznego – Satyrykon, Legnica.
2007 – „Bali is my life”, Bali Museum , Indonezja.
Wystawa Jubileuszowa z okazji 60 – lecia Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach.
World Press Cartoon – Sintra, Portugalia.
Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, BWA.
Retrospekcje – Dom Polski, Wilno.
2008 – Galeria Miniatura – Hotel President Bielsko-Biała.
2011 – Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, BWA.

Jest autorką 16 wystaw indywidualnych, m.inn:
2004 – Galeria Sankt Josef Klinik, Wuppertal, Niemcy
2004 – Galeria Pod Pocztową Trąbką, Gorzów Wielkopolski
2005 – Prezentacja Galerii Regionów Przygranicznych Republiki Czeskiej i Polski, Havirow
2010 – Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej – Pory Roku
2011 – Muzeum im. Jana Sarkandra w Skoczowie – Pejzaże Najbliższe

Prace AT-W znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego Rolnictwa, Galerii Satyrykonu oraz prywatnych w kraju i za granicą.